Projekt 2p. Stojanových reprosoustav

 

Osazení

 

Středobas:       Scan speak 18W8535 05 (papírová membrána vyztužená uhličitými vlákny, cívka 38 mm – motor SD , lineární výchylka +/- 6 mm).

verze se zvětšeným magnetem vhodnější pro Bassreflexové použití

Výškový:         Scan Speak D2905/9700 28 mm textilní vrchlík SD motor bez Ferrofluidu.

 

Konstrukce:     Bassreflex , čistý objem 15l , port pr.44 mm délka 145 mm, tlumení na stěnách sendvičové bitumenové pláty s vrsvou 5 mm filcu.

Uvnitř objemu syntetické rouno. 

                        Ozvučnice je vybavena kapsou pro umístění výhybky k omezení vibrací součástek.

                        Čelní deska je nakloněna 4 stupně . hrany mají úkos 13 mm do hloubky (nejzažší možnost mojí úkosové frézy)

 

Obrázky:

 

Konstrukce ozvučnice:

a) nedokončená                                                                                                                  

b) dokončená

 

 

c) zkušební osazení

 

Výhybka:

Komentář k návrhu výhybky:

a)      RLC člen na cca 5k upravuje chování středobasu od cca 3kHza zajišťuje plynulejší napojení výškáče

b)      RLC člen na cca 700 Hz koriguje viditelný „hrb“ v této oblasti, ale ne zcela. Poslechové zkoušky ukázaly, že úplné kompenzování vede subjektivně ke ztrátě dynamiky a zhoršení přenosu transientních zvuků. Taktéž mužské vokály zní jakoby přes kýbl.  Z tohoto důvodu jsem jej ponechal kompenzovaný jenom částečně ,což odstranilo nežádoucí dopřednost nicméně zachovalo dostatečnou dynamiku a zřetelnost mužských vokálů.

c)      Dělící kmitočet vychází někde na 2,150 k. Cílem bylo dosáhnout děl. Kmitočtu pod 2k což v dané konfiguraci nebylo možné bez ztráty kvality reprodukce.

d)      Jak je dále vidět z měření, bylo by možné vyplnit mírný propad v oblasti 1,5 – 4k a to

1.      buď výškovou sekcí – nicméně zvuk se stane jakoby ječivý, což je velmi patrné na ženských vokálech.Zároveň toto vytváří hrb na 2k

2.      nebo snížením svodové kapacity basového měniče, což vytváří zvuk na poslech docela líbivý ,ale vlivem charakteru vyzařování středobasu vede ke snížení kvality lokalizace neboť posouvá dělící kmitočet nahoru.

e)       

 

Měření v oblasti výhybky:

Použit Sample Champion light, zvuková karta M-audio Duo, Měřící mikrofon Stage Line,

Měřeno ve vzdálenosti 1m v ose výškového měniče. MLS / FFT 4K-Barlett , časové okno žlutá a modrá 6,00-10,00 ms , fialová a zelená 6,00 – 13,00 ms 

Žlutá a zelená shodná polarita , modrá a fialová přepólován výškový měnič.

 

 

zde je průběh akustické fáze:

žlutá je basová sekce a modrá výšková sekce

 

Zvuk:

 

Cílem bylo dosáhnout v rámci konstrukčních omezení rozumného kompromisu daného 2p konstrukcí. Slušné středy čisté výšky a rozumný bas.

Dále dosáhnout kompromisu mezi neutralitou a muzikálností .

Při použití daných měničů jsem narazil na jistá jejich omezení a to především v oblasti prezentace středů .Dá se říci, že použitím „revelatoru“ by se

středy mohly zlepšit, nicméně nelze nikdy očekávat čistotu a přesnost kvalitního 15 cm měniče ,který nemusí přenášet basovou složku.

Výšky jsou čisté transparentní a dynamické.Jediná výhrada se týká hrbu na 12 Khz který dává tomuto měniči typický šustivý nádech – upozorňuji, že přes tuto výhradu jde však o excelentní podání.

Basy, tak jako u každé konstrukce typu „ptačí budka“  ,trpí jistým nedostatkem relaxovanosti, což by šlo zlepšit větším pracovním objemem. Nicméně subjektivně se mi podání basů líbí mnohem více než u Dynaudia contour 1.3 ,kde tato natlačenost je velice zřejmá.

 

 

Závěry:

 1. Zcela lineární charakteristika v dané konfiguraci nemusí vždy dávat ideální poslechové výsledky celkové přijatelné rozptylové pásmo je pro mne cca 4 db široké.
 2. Všechny hrby jsou slyšet !
 3. V dané konfiguraci měničů by se o něco lepšího výsledku dalo dosáhnout jiným tvarem ozvučnice např. užší tvat  zlepšuje podání prostoru nicméně (stará ozvučnice zde nepopsaná)

  Dá se však říci, že změny a zlepšení již mi nestojí za vynaloženou námahu a trpělivost mojí manželky má taky své meze J

 1. Další prostor pro výrazné zlepšení se stávajícími měniči je v kompletním překonstruování soustav a to následovně
  1. zvětšit pracovní objem basového měniče na cca 24 L
  2. přidat středový měnič 15cm (podle simulace se jeví optimální 15w8530K00 od Scan speaků nebo Excel W15CY001 od Seasů )
  3. dělící kmitočet pro výšky nechat někde mezi 2,2 – 2,5 k basy dělit někde okolo 400 Hz
  4. šířka soustavy 210 – 220 mm s hranou 13 m
 2. Úplně nejlepší řešení by bylo nahradit 18w853505 pořádným basákem např. 21 8555, ale to už jsme úplně jinde  - možná časem. Zde bych si dovolil ocitovat výrok jednoho z lidí se kterými jsem konzultoval  projekt a to že - "Je jenom jedna věc lepší než pořádný 8“ basák a to jsou  dva pořádné 8“ basáky". Tedy pokud je pro nás prostor omezením a nechceme jít do 10“

 

Toto je předpokládaný další směr vývoje. Lze očekávat zlepšení středového pásma, relaxovanější a přesnější podání basů, zlepšení prostorového podání a navíc nebude potřeba použít RLC člen v pásmu 700 Hz k čemuž jsem se zde odhodlal s největším odporem.

 

Poděkování:

Svými cennými připomínkami přispěli:

 

Troels Gravessen

Roberto Barletta

Velký Bobo

 

Kritickým poslechem : Především moje manželka